Strava a jej účinky na zdravie

Stravovanie podľa semaforu

Po ukončení 28-denného programu z knihy Najedzte sa do štíhlosti odporúčam stravovanie podľa semaforu. Čo to znamená? Stravovanie podľa semaforu je veľmi jednoduchý systém stravovania delenej stravy. Jedlá sú rozdelené do troch základných skupín – na sacharidové, bielkovinové a neutrálne. Sacharidové jedlo (v knihe zelená farba) nie je možné kombinovať s bielkovinovým jedlom (červená farba), avšak neutrálne jedlo (žltá farba) sa dá jesť spolu so sacharidovým alebo bielkovinovým. Príklad: Kurací špíz so šampiňónmi môžeme kombinovať so zelerovými hranolkami, ale príloha ryža nie je dovolená. Ďalší príklad: Ryžu s cibuľkou nemôžete skombinovať s kuracími rezníkmi, ale kombinácia so zeleninou, ktorá je neutrálna, je možná.

Počas jedného dňa môžete jesť jedlá neutrálne – napr. Ovocný šalát na raňajky, jedlo sacharidové (napr. Špaldové cestoviny) i jedlo bielkovinové (Morčacie stehná so zeleninovou prílohou). Nie je nutné jesť len sacharidové (alebo len bielkovinové) jedlá celý deň. Naopak. Je dôležité, aby prijímaná strava bola pestrá a obsahovala všetky zdraviu prospešné látky – od vitamínov, minerálov, antioxidantov, sacharidov, bielkovín – všetko vo vyváženom pomere.

Chudnutie s chutným jedlom

Nezabúdajte na pitný režim aj po skončení 28mičky. V priebehu očisty organizmu môže dôjsť k intenzívnejšiemu poteniu a silnejšiemu zápachu tela. Je to sprievodný jav čistenia organizmu, nezľaknite sa toho. Po skončení očisty odporúčam piť denne dva až tri litre vody, v závislosti od telesnej konštrukcie a fyzického výkonu.