Strava a jej účinky na zdravie

Často kladené otázky

1. Ako je to s medom? – toto je stále sa opakujúca otázka. Či si do jedla môžete dávať toľko medu, aby bolo jedlo dostatočne sladké ( u diabetikov sme GI medu vyrovnali menej sladkým ovocim).

Do jedla si naozaj môžete dávať také množstvo medu, na aké máte chuť. Med obsahuje širokú škálu telu prospešných látok. Alergie nevyvoláva samotný med, ale oslabený imunitný systém, ktorý ste si vytvorili nevhodnými stravovacími návykmi a prekysľujúcou stravou.

2. Olej – opäť častá otázka množstva oleja v strave.

Používajte rastlinný olej. Najlepší je olivový. Na studenú kuchyňu – extra panenský z prvého lisu a na tepelnú úpravu pokrmov postačí len olivový olej. Nezabúdajte, investujete do vlastného zdravia.
Oleja sa nemusíte báť. Obsahuje látky, ktoré naše telo potrebuje. Opakujem, nepriberáte len z tukov, alebo len z orechov, alebo len z medu.. prečítajte si aj to, čo o olejoch píšem v knihe.

3. Pitný režim počas 28čky – koľko a čo piť?

Pitný režim by mal pozostávať z 3,5 – 4 litrov vody prevarenej, teplej alebo vlažnej vody. Čaje odporúčam len v množstve dvoch, max. troch šálok denne. Kávu je vhodná len pre krvné skupiny A a AB. Zvyšok denného pitného režimu by mala byť len čistá voda. Pre väčšinu ľudí je veľmi ťažké dodržiavať pitný režim. Ale keďže najlepším čističom našich buniek je práve voda, je dôležité pitný režim dodržiavať. Ponúkam vám niekoľko tipov, ako si túto zázračnú tekutinu ochutiť tak, aby podporila efekt odstraňovania nežiaducich látok z tela (kyselín, lepku, toxínov a tukov). Nebojte sa piť vodu. Aj 4 litre denne. Ak budete sami k sebe poctiví, telo si postupne začne vodu samo pýtať. Aj počiatočná častá návšteva toalety sa po pár dňoch upraví.

Vodu si môžete ochutiť:
a. citrónom a medom v množstve podľa vašej chuti
b. mletou škoricou v množstve podľa vašej chuti. Po ochladení môžete pridaťaj citrón a med.
c. očisteným a nastrúhaným zázvorom (aj citrónom a medom)

4. Veľkosť porcií – čím väčšia porcia – tým lepšie ? Naozaj?

Naozaj. Dietológovia radia, že schudnete len obmedzením množstva prijatej stravy, ale môj názor je iný. Najdôležitejšie je to, čo máte na tanieri. Množstvo by malo byť také, ktoré vás zasýti. Jedlo by má byť bohaté na živiny, minerálne soli a vitamíny. Len takéto jedlo dostatočne doplní organizmus o potrebné “pohonné látky”.
Vyvarujte sa tej chybe, že budete jesť málo a piť veľa. V takom prípade môže nastať to, že vyplavíte z tela tie živiny, ktoré vám mali pomôcť, ale nestihli. Jedzte a pite podľa odporúčaní, ktoré uvádzam v knihe.

5. Soľ a korenie?

Často sa ma pýtate na použitie soli a korenia, čo vyplýva z mýtu, že zdravé jedlá nemôžu byť ochutené. Chyba! Korenie a soľ v optimálnom množstve neškodia. Soľ je elekrolyt – v tele človeka podporuje všetky biochemické procesy. Jej primerané množstvo je pre človeka veľmi dôležité. Soli sa báť nemusíte. Ale určite ani preháňať. Čo sa korenia týka, mnoho druhov korenín je dokonca zdravých, podporujúcich očistu tela aj chudnutie (napr. kurkuma, škorica).